Magyarország: Gulácsi - Lázár, Korcsmár, Szabó J., Kádár - Gosztonyi (Varga R., 82.), Varga J., Elek Á., Koman - Németh K. (Lencse, 21.), Simon A (Szakály D, 66.).
Olaszország: Mannone - De Silvestri, Brivio (Mustacchio, 46.), Angella, Santon - Schelotto (Barilla, 69.), Poli, Marrone, Ogbonna - Balotelli, Marilungo (Borini, 46.).
gól: Németh K. (15.), Koman (87.)
sárga lap: Angella (27.), Brivio (45+2.), Balotelli (65.), Elek Á. (78.), De Silvestri (91.)

Olimpiai válogatottunk pénteken Győrben Olaszország ellen játszott U21-es Eb-selejtezőt. A nagy harcot és jó játékot hozó mérkőzést Németh Krisztián 15. percben lőtt góljával, valamint Koman Vladimir 87. percben szerzett találatával csapatunk megérdemelten nyerte meg 2-0-ra. Rossz hír azonban, hogy Németh a 20. percben megsérült, az első diagnózisok szerint részleges bokaszalag-szakadást szenvedett. A győzelemmel Egervári Sándor együttese megerősítette második helyét a csoportban.

A mieink határozottan, jól kezdték a játékot, magabiztosan szőtték támadásaikat, amelyek zömét lövéssel is fejezték be. Fölényünk a 15. percben góllá is érett, ekkor Simon András a 16-os vonaláról nagyszerűen adott a védők mögé berobbanó Németh Krisztián elé, aki az ötös bal sarkáról estében a jobb alsó sarokba lőtt, a labda a kapufáról pattant a hálóba (1-0). A vezetés birtokában is mi irányítottuk a játékot, csapatunk ráerőltette akaratát az olasz gárdára, amely csak harminc perc eltelte után kezdett veszélyessé válni. Szervezetten futballozó válogatottunknak ezután is voltak lehetőségei, a félidő legnagyobb helyzete azonban közvetlenül a játékrész lefújása előtt a vendégek előtt adódott, Santon bal oldali szöglete után Balotelli öt méterről fejelhetett kapura, Gulácsi Péter azonban nagy bravúrral mentett a gólvonalon.

A második félidőt Elek Ákos remek távoli lövése vezette fel, majd az olaszok kerültek fölénybe. Ellenfeleink nagy lendülettel rohamoztak, és több alkalommal helyzetbe is kerültek, de az ezúttal is remeklő Gulácsi Pétert nem tudták megoldhatatlan feladat elé állítani. Az 59. percben aztán a szerencse is segített: Balotelli hat méterről a jobb oldali kapufát találta el. Az olaszok támadtak az egyenlítés érdekében, mi gyors kontrákkal veszélyeztettünk, s a meccs finise igen eseménydús, élvezetes játékkal telt. Veszélyes ellenakcióink a 87. percben eredményt is hoztak: Lencse László passza után Koman Vladimir 11 méterről a bal alsó sarokba lőtt, beállítva az Eb-selejtező végeredményét (2-0).

- Nagyszerű volt látni a sok nézőt, és azt is, hogy játékosaink, akik egész héten nagyon várták a meccset, meg tudtak felelni a velük szemben támasztott elvárásoknak és persze önmaguknak is - nyilatkozta a mérkőzés után Egervári Sándor szövetségi edző. - Voltak időszakok, amelyekben nem a mi akaratunk érvényesült, de szerencsére ellenfelünk kihagyta helyzeteit, mi pedig remekül futballoztunk, és végül két góllal, megérdemelten nyertünk.

A csoport eddigi eredményei:
Luxemburg-Wales 0-0, Wales-Luxemburg 5-1, MAGYARORSZÁG-Luxemburg 3-0, Luxemburg-MAGYARORSZÁG 0-1, Wales-MAGYARORSZÁG 4-1, Bosznia-Hercegovina - Luxemburg 0-1, Wales-Olaszország 2-1, Olaszország-Luxemburg 2-0, Wales - Bosznia-Hercegovina 2-0, Olaszország - Bosznia-Hercegovina 1-1, MAGYARORSZÁG-Olaszország 2-0.

2010. szeptember 7.: Magyarország - Bosznia-Hercegovina

Alig egy hónappal azután, hogy a magyar U20-as válogatott az egyiptomi világbajnokság negyeddöntőjében egy ötgólos, négy kiállítást és hosszabbítást hozó mérkőzésen legyőzte az olaszokat, a két nemzet legjobb fiataljai ismét összecsaptak, ezúttal az U21-es Eb-selejtezők keretein belül.

Ha valaki ránézett a magyarok kezdőcsapatára, akkor ismerős neveket talált, hiszen az egyiptomi hősök közül heten is bekerültek a csapatba, mellettük ott volt a vébét kihagyó, Angliában pallérozodó Kádár, az idény legnagyobb felfedezettje, a Lokiban kulcsemberré váló Varga, valamint a Lázár, Elek páros a Soproni Ligát vezető Videotonból.

Az olaszoknál a Milan-nevelés, jelenleg a Parmában szereplő Paloschi sérülés miatt nem került még a kispadra sem, a kezdőben viszont ott volt az Inter két üdvöskéje, Balotelli és Santon, a nyáron a fél Serie A által körüludvarolt és végül Firenzében kikötő De Silvestri, valamint az ősszel az Arsenal felnőttcsapatában bemutatkozó Mannone is.

Bár a selejtezősorozat még csak a felénél jár, óriási tétje volt a pénteki meccsnek, mivel a walesiek eddig nem nagyon hibáztak, az olasz és a magyar válogatott viszont elszórt már értékes pontokat, így egy újabb botlás sokba került volna.

Jól kezdett a magyar csapat, főleg Koman aktivitása volt feltűnő, aki az U20-as vébéhez hasonlóan a bal oldalról osztogatott jobbnál jobb labdákat a társaknak, a 15. percben is ő indította azt az akciót, melynek végén Simon nagy passza után Németh megszerezte a vezetést. Sajnos a gólszerző pár perccel később egy szerencsétlen mozdulat következtében kivált a játékból (a hírek szerint részleges oldalsó bokaszalag-szakadást szenvedett), de nem tört meg a lendület, továbbra is aktívabb volt a magyar csapat.

Egervári Sándor fiai várták, hogy kijjebb jöjjenek az olaszok, és kontrákkal operáltak, meg is voltak a lehetőségek újabb helyzetek kialakításra, de az utolsó passzok rendre rossz helyre mentek. Az olaszok félóra elteltével kezdtek el futballozni, addig csak a jobb oldalon le-fel robotoló Schelottón látszott, hogy akar valamit a meccstől, de a félidő hajrájára a többiek is feljavultak, és a 45+4. percben Gulácsi nagy bravúrja kellett ahhoz, hogy Balotelli ne egyenlítsen.

A szünet után az első tíz percet még uralta a magyar csapat, Elek bombájában például a második gól lehetősége is benne volt, aztán elkezdtek nyomni az olaszok, Balotelli is összekapta magát, és bizony a szerencsére is szükségünk volt, hogy ne egyenlítsen az ellenfél, az Inter öntörvényű csatára nagy ziccerben a kapufát találta el.

Aztán a 65. perctől kijött a szorításból a magyar csapat, ez helyzetekben ugyan nem mutatkozott meg, de töbet volt nálunk a labda, és az olaszok lendülete is odalett. Az utolsó negyedórában aztán teljesen kitámadtak a vendégek, és mivel a magyar védelem jól állt a lábán, a megszerzett labdákból lehetett kontrázni, a 87. percben Koman balsarkos lövése meghozta a második gólunkat, egyben eldöntötte a meccset.

A magyar válogatottnak ezzel a sikerrel még a csoportelsőségre is megmaradt az esélye, folyatás márciusban, amikor Olaszországba látogatnak fiataljaink.

Egervári Sándor még a győzelem hatása alatt értékelte a találkozót: "Érzelmi alapon közelítem meg az eredményt és a teljesítményt, nehéz hideg fejjel értékelni. Egyiptomban a meccs nagy részében tökéletes teljesítményt nyújtott a csapat, most hetven percen át uraltuk a meccset. Lezártuk azokat a területeket, ahol az olaszok fölénk kerekedhettek volna."

A szövetségi kapitány szerint néhányan közel állnak a nagyválogatotthoz: "Gulácsi két szédületes bravúrt mutatott be. Nagyon jófejű kapus, olvassa a játékot, nem feküdt le előre, hanem kivárt. A korosztálynak megfelelő klasszisteljesítményeket láttunk, s néhányan valóban közel állnak ahhoz, hogy a nagyválogatottban is bemutatkozhassanak. Ezek a srácok korosztályuk legjobbjai között vannak, világszinten is. Január végén feltétlenül szeretnénk egy hetet edzőtáborozni, s felkészülni a márciusi mérkőzésre."
"A meccs előtt nem ideges, befelé forduló játékosokat láttam, hanem vidám, bizakodó sportembereket. A telki pár nap alatt számomra is meglepően gyorsan sikerült egységbe forrasztani az 'egyiptomiakat' és az egy-két évvel idősebbeket" - tette hozzá az U20-as vb-n bronzérmet szerzett csapat trénere.
Gulácsi önkritikusan elemzett: "Hogy megbabonáztam volna Balotelliéket? Nem, erről szó sincs, a magyar válogatott babonázta meg az olaszt. Az első félidő végén, amikor reflexmozdulattal kiütöttem Balotelli közeli fejesét, tulajdonképpen a saját hibámat korrigáltam, mert a szögletre ki kellett volna jönnöm. Ameddig lehet, együtt maradunk, csodálatos érzés ebben a válogatottban játszani. Ennyi magyar ember előtt még sohasem futballoztam, borsózott a hátam, amikor kifutottunk a pályára. Nem gondolnám, hogy az olaszok nagyképűek lettek volna, ők ilyenek, egy kicsit flúgosok - főleg Balotelli -, ilyennek kell elfogadnunk őket."
"Óriási akarattal tudtunk az olaszok fölé kerekedni, akik talán azt hitték, hogy könnyedén elbánnak velünk. Hát, nem így történt" - mondta tömören Gosztonyi.
"Még időm sem volt meglepődni, amikor a huszadik perc táján pályára kerültem, nem is tudtam bemelegíteni, de azonnal felvettem a meccs ritmusát. A második gól előtt láttam, hogy jön Koman, rám is szólt, tudatosan gurítottam elé a labdát" - jelentette ki Lencse László.
Koman mindvégig észnél volt: "A második gólunk előtt éreztem, hogy óriási a lehetőség, szóltam is Lencsének, hogy gurítsa vissza nekem a labdát, amely a lehető legjobb ütemben érkezett, és igazából nem volt már nehéz dolgom. Szerintem a meccs nagy részében irányítottuk a játékot, mindvégig a tudatos, rövid passzos futballt játszottuk, és megérdemeltnek tartom a győzelmünket. Öt éve kezdett alakulni ez a válogatott Both József irányításával, amikor tizenöt évesek voltunk, s bár az évek során jöttek-mentek játékosok, a gerinc együtt maradt. Bízom benne, hogy még sokáig nem is válunk szét."
A szóba hozott Both József szintén jelen volt a mérkőzésen. "Most már két korosztályban teljesen egyértelműen jobbnak bizonyultunk az olaszoknál, ez már olyan meggyőző siker, amelyre lehet alapozni. A mai meccs újabb bizonyítéka volt annak, hogy az alapoktól kell kezdeni a magyar labdarúgás megújítását" - közölte a Győri ETO szakmai igazgatója.
A mérkőzésre eljött Pécsről Rátgéber László, a női kosárlabda-válogatottól és a Szpartak Moszkvától nemrég távozó mesteredző, aki fia, valamint az egykori pécsi edző, Nagy Tamás társaságában élvezte a játékot. "Gratulálok Egervári Sándornak és a csapatnak, feledhetetlen estét szereztek nekem és még inkább a fiamnak, aki teleíratta a hősökkel az autogram-füzetét. Úgy futballozott a magyar csapat, mint a legnagyobb profik: gyorsan megszerezte a vezetést, utána ügyesen tartotta az eredményt, majd a hajrában lekontrázta a kitámadó olaszokat. Ideális forgatókönyv, rutinos megvalósítás."

Már az első percben eljutott a magyar csapat az olasz kapuig, Koman remekül emelt Simon elé, aki nagy ívben a hosszú sarok felé küldte a labdát, az érkező Gosztonyi azonban ütközött Mannone kapussal, így az angol bíró kifelé ítélt szabadrúgást.

Az ötödik percben Németh próbált befordulni védője mellett a 16-oson belül, sikerült is leráznia Ogbonnát, de a lövés pillanatában elcsúszott, bár elsőre gyanúsnak tűnt az eset, a visszajátszásból kiderült, szó sem volt büntetőről.

Komannak nincs gond az önbizalmával, a Bariban profiskodó középpályás legalább 30 méterről próbálkozott, de lövése messze elkerülte az olasz kaput. A 12. percig kellett várni az első veszélyes olasz akcióra: De Silvestri jobbról, az alapvonalról gurított vissza, de belül időben tisztáztak a magyar védők.

A 15. percben megszerezte a vezetést a magyar válogatott: Koman ívelt keresztbe a 16-os előtt, Marrone rossz helyre fejelte a labdát, Simon pedig kis forgolódás után a legjobb ütemben tolta a labdát Németh elé, aki becsúszva, öt méterről lőtt a kapuba a jobba kapufa segítségével (1-0).

Pár perccel később ismét Németh volt a főszereplő, de ezúttal sajnos más okból: a magyar gólszerző Marronéval ugrott fel fejelni, a leérkezésnél pedig aláfordult a bokája, le kellett cserélni, a helyére az MTK-nál eddig remek szezont futó Lencse érkezett. A 28. percben Koman jobboldali szögletét a rövid saroknál érkező Simon csúsztatta fölé.

Továbbra is sokkal aktív volt a magyar csapat, Santon erősen felejthető lövése után Koman 18 méterről kísérletezett, de a pattogós löket egy méterrel elment a jobb alsó mellett. Feljavultak az olaszok, persze nem volt nehéz az első félórában mutatott gyenge teljesítményt felülmúlni, de a vendégek egyre több időt töltenek a magyar térfélen.

Szép összjáték után Lencse került lövőhelyzetbe a 43. percben, de a jobbos lövés nem sikerült veszélyesre. Egy perccel később Santon jutott le az alapvonalra, a beadásából Angella próbálta sarokkal továbbhúzni a labdát, de nem sikerült tökéletesre a mozdulat, és mielőtt az olasz javíthatott volna, Gulácsi felszedte a labdát. A legfrissebb információ szerint Németh Krisztián részleges szalagszakadást szenvedett a jobb bokájában.

A 45+4. percben Gulácsi bravúrja kellett, hogy maradjon az egygólos magyar vezetés a szünetre, Santon szöglete után Balotelli bólintott az ötösről, a liverpooli kapus pedig reflexmozdulattal hárított a gólvonalon, majd Varga eltakarította a labdát.

Második félidő

A szünetben kettőt is cserélt Pierluigi Casiraghi, az olaszok kapitánya, bejött Mustacchio és Borini, lement Brivio és Marilungo. Végre nem akarta a kapuig cipelni a labdát a magyar csapat, Elek balos bombáját Mannone ütötte szögletre. Az 51. percben Koman lőhetett volna, de inkább a beadást választotta, a hosszú saroknál azonban lemaradtak a társak a labdáról. Az 55. percben Balotelli 30 méteres, középre tartó szabadrúgását hatástalanította Gulácsi, aki Mustacchio beadására is jó ütemben mozdult ki.

Szabó helyezkedési hibája után Balotelli vehette le a labdát a 16-osnál, de kicsit sokat várt, aztán szorongatott helyzetből, ballal messze a kapu fölé bikázott. Ezt megúsztuk: az 58. percben Borini adott be jobbról, az üresen érkező Balotelli pedig ballal, az ötösről a jobb kapufát találta el. A 61. percben megint Balotelli aktívkodott, 25 méteres lövését Gulácsi tolta ki a jobb saroknál. Nagyon feljöttek az olaszok, alig-alig van a magyar csapatnál a labda, Santon indítása Balotelli előtt újabb helyzet adódott, de szerencsénkre flegma mozdulattal belebökött a labdába, ami így Gulácsié lett.

Végre valamit mutattak a magyar fiatalok is: Koman próbálta meglepni Mannonét, nem sikerült neki, de legalább kijöttünk a szorításból. Elek is bátran elvállalta vagy 30 méterről, sajnos a labda középre ment, így Mannone zsákmánya lett. Szép magyar adogatás után megint Elekre jött ki a figura, de a fehérvári középpályás lövése megpattant egy védőn, és így szöglet lett a vége.

A 85. percben eldönthette volna a meccset a magyar csapat egy gyors kontrával, de Varga Roland beadása hosszú lett a középen becsúszva érkező Lencsének. A 87. percben meg is született a második magyar gól, egy jobboldali beadás után Lencse vette le a labdát, a mögötte érkező Koman pedig futtából kilőtte a bal sarkot (2-0).

A hátralévő időben a magyar válogatott tartotta a labdát, a közönség ollézott és a "Szép volt, fiúk" rigmust üvöltötte, a 2-0-s győzelem azt jelenti, hogy a csoportelsőségre is megmaradt a mieink esélye.

Akár jelképként, vagy a meccs összefoglalásaként is felfoghattuk volna a Sport1 közvetítésének a záróképét, ahol egy "Magyar csapat, magyar szív!" feliratú drapériát lobogtattak meg a lelkes győri drukkerek.
Apropó: az ETO Park főlelátója teljesen megtelt a mérkőzésre (8000 néző), ez főleg annak volt köszönhető, hogy a Győri ETO vezetése ingyen bocsátotta az MLSZ rendelkezésére a csodálatos stadiont, ennek okán a szövetségnek nem kellett belépődíjat kérnie a szurkolóktól.
No és ne feledjük, hogy Egyiptomnak köszönhetően U21-es csapatunknak immáron "neve" van, és vélhetően sok győri volt kíváncsi a vébét megjárt fiatalokra.
Akik nem is okoztak csalódást: előbb Simon álom (köröm)passzát váltotta gólra a város szülötte, Németh Krisztián, majd a vége előtt nem sokkal Koman Vladimir, a vébé ezüstcipőse bombázott az olasz kapuba (2-0).
Persze voltak a pályán olasz sztárocskák is, mint például a nagyon "beharangozott" Balotelli, akinek valóban voltak szép villanásai, de az volt az érzésünk, hogy úgy viselkedik saját csapatában, mint valami előkelő idegen...
Ez persze legyen az olaszok gondja, számunkra a lényeg, hogy remek játékkal, jó hangulatú meccsen nyert a csapat, továbbra is nyílttá téve ezzel a továbbjutás lehetőségét.
A meccs egyetlen rossz híre: Németh Krisztián vélhetően részleges szalagszakadást szenvedett, bár maga a játékos szerint ez még egyáltalán nem biztos, és lehet, hogy megússza "olcsóbban" is...