- pepsifoci.hu - A téli holtszezonban már több olyan bravúros vezetői húzásról is beszámoltunk az NB I-ből, amelyek bekövetkezte esetén komoly bevételekhez juthatnának a hazai klubok. Előfordul ugyanis, hogy egy-egy NB I-ből külföldre távozó játékos szerződésébe olyan záradékok kerülnek be, amellyel később is profitálhat az őt értékesítő együttes a rögzített vételár mellett.
A legfrissebb példa Laczkó Zsolté, akit úgy adott el a DVSC, hogy a 830 ezer eurós vételár mellett később is részesedhet eddigi klubja. Bár a hírek ennek részleteire nem tértek ki, úgy tudjuk, hogy a Loki is a játékos továbbértékesítése esetén kaphat még bevételt, az ilyenkor megszokott százalékok erejéig. De két nagyobb visszhangot kiváltó esetről is beszámoltunk decemberben: a pepsifoci.hu akkor úgy értesült, hogy az ex-zalai Rudnevs és az ex-kispesti Abraham is komoly bevételt jelenthet még a klubjaiknak. Ezekre csak emlékeztetőül térnénk ki.
A lett csatár esetében arról írtunk, egy újabb klubcsere nagyon komoly, akár százmilliós tételeket is jelenthet a ZTE-nek. A pepsifoci.hu ugyanis úgy tudja, hogy a leendő eladási ár 20%-a illetné meg a magyar klubot. Nagy Ferenc elnök akkor úgy nyilatkozott, pontos számot nem mondana, de az általunk említett arányok - mondhatjuk úgy - helytállóak. Rudnevs keresett lett a Lech Poznannál, a legfrissebb hírek szerint már 5 millió euróra taksálják a játékost, igaz, jelenlegi klubja egyelőre hallani sem akar az eladásáról. Amennyiben azonban erre egyszer sor kerül, a számítások alapján akár egymillió euró is ütheti a ZTE markát.
Hasonló történet volt az ex-kispesti Abrahamé is, valamint társaié. Úgy tudjuk, George F. Hemingway tulajdonos is előrelátó volt a kapós légiósok eladásánál - ugyanígy van ez Diego és Benjamin esetében is -, hiszen olyan szerződéseket kötött, amelyek révén a kispestiek az esetleges továbbértékesítés során is részesednek a bevételekből - Abraham esetében például ez a teljes összeg egy ötödét is eléri. A százalékok nem minden esetben azonosak, de rendre 20% körül mozognak, van, akinél meg is haladja azt (22%). Elsőként Abraham lehet az, aki termelhet korábbi klubjának, hiszen a France Football az alábbi csapatokat sorolta fel azok között, amelyeket Abraham kapcsán emlegettek a közelmúltban: Monaco, Lorient, PSG, Toulouse, Rennes, Juventus, Lazio, Genoa, Tottenham, Freiburg. A jelek szerint a francia Tours sem hajlik azonban a gyors eladásra, talán mert mindenképpen szükségük van Abrahamra, vagy mert úgy találják, később még többet érhet - ez utóbbi a kispestieknek sem lenne ellenére.
Íme tehát a két reflektorfénybe került ügy - Rudnevsé és Abrahamé - részletei, most pedig következzenek azok, amelyekről eddig még nem, vagy csak nagyon érintőleges formában esett szó.
Az egyik legegyértelműbb helyzet a szintén nyáron távozott észt Tarmo Kinké. Az ETO úgy értékesítette a támadót az angol Middlesbrough-nak, hogy amennyiben az együttes felkerül, akkor ismét csörög a kassza: az eddig kifizetett 1 millió euró mellé további 200 ezer euró (kb. 55 millió forint) járna a győrieknek. Ez az összeg azonban egyelőre nagyon távoli, hiszen a ’Boro egyelőre a kiesés ellen küzd. Kink eladásában is érdekelt az ETO: a nettó profit egy negyede is a győriek kasszájába kerülne.
Egy fiatal újpesti, az Angliába szerződött Kurucz Péter is termelhet még szép bevételt a liláknak. Az Újpest tulajdonosa olyan megállapodást kötött, amelynek révén minden apró előrelépés a játékos karrierjében a lilák kasszájában is megjelenik. A pepsifoci.hu úgy tudja, elsőként kölcsönadási díjat kapott érte az Újpest, majd a profi szerződés megkötése után csörgött ismét a kassza. Értesüléseink szerint Kurucz már újabb lépcsőfokot is teljesített, hiszen öt alkalommal ült Premier League-meccsen a kispadon, ez ismét pénzt jelentett a liláknak. Úgy tudjuk, a PL-ben való bemutatkozás viszont nem jelentett újabb forintokat, hiszen tíz angol élvonalbeli meccs után kapja meg a magyar klub az újabb részletet. Az ötödik lépcsőfok beteljesülésétől van egyelőre a legtávolabb az Újpest, ehhez ugyanis a nemzeti tizenegyben kellene bemutatkoznia a magyar kapusnak, aki azonban az utóbbi időszakban az utánpótlás-válogatottakba sem kapott meghívót. Úgy tudjuk, a végleges vételár 900 ezer euró körül mozog, ennek mintegy a fele egyelőre a” levegőben lóg”, Kurucz további karrierjétől is függ, mennyit kasszíroz még belőle az Újpest. Az Újpestnél a Hamburgba távozó Nagy Dániel végleges vételára is attól függ, mennyi játéklehetőséghez jut, bár egyelőre ez a történet még messze van attól, hogy tovább termeljen a liláknak.
A zalaiak előrelátásáról már feljebb is írtunk, igaz ez Kádár Tamás esetére is. Úgy tudjuk, hogy a már kifizetett, rögzített vételár után 50 millió forintot meghaladó összeg járt a Newcastle-ben való bemutatkozás után a ZTE-nek, ez pedig gyorsan realizálódott Kádár jóvoltából. A lejátszott bajnoki meccsek függvénye az, hogy mennyit kaphat még a ZTE, de értesüléseink szerint a tehetséges balhátvéd a legjobb esetben még további félmillió eurót hozhat a kék-fehéreknek.
Hasonló konstrukcióban szerződött Angliába a két, már a válogatott keretében is megfordult magyar kapustehetség, Bogdán Ádám és Gulácsi Péter. Az ő áruk is a már kifizetett összeg mellett még tovább nőhet: a bemutatkozás, az 5-10 vagy 20 lejátszott bajnoki pedig újabb lépcsőfokokat jelenthet/jelentett szerződésük alapján. Bogdánért a Vasas még kaphat ezek teljesülése esetén hozzávetőlegesen 600 ezer eurót, míg Gulácsiért 1 millió feletti összeg járhat az MTK-nak.
Ahogy az eddigiekből kiderült, a klubok általában részesedhetnek az esetleges továbbértékesítésből, de a játékos előmeneteléből is, attól függően, milyen ütemben fejlődik az eladott labdarúgó. Van egy harmadik eset is, amikor a jelenleg külföldön játszó magyar játékos még termelhet klubjának: ilyen az, amikor valaki először kölcsönbe kerül ki, majd a szerződésben rögzített összegért végleg megvásárolhatja őt külföldi klubja - a Videoton esetében ilyen például a Bredában játszó Horváth Gábor esete, róla mostanság tárgyalnak a hírek szerint -, de így szerződött külföldre a legfrissebb téli távozók egyike, az újpesti Simon Krisztián. Esetében a nyáron érvényesítheti a Feyenoord az opcióját, és végleg kivásárolhatja a tehetséges szélsőt. Több helyről is megerősített információink alapján a végleges kivásárlási összeg valamivel meghaladja az egymillió eurót is.
Ezek tehát a legjelentősebb példák arra jelenleg az NB I-ben, amikor egy-egy már nem idehaza futballozó magyar játékos még szép bevételt termelhet korábbi klubjának.
Végezetül – és ez csupán játék a számokkal, hiszen lássuk be, azért arra nem túl sok az esély, hogy minden üzlet a várakozásoknak megfelelően süljön el, de a fenti eseteket összesítve megállapítható, akár ötmillió euró, azaz közel MÁSFÉL MILLIÁRDNYI FORINT sorsa is egyelőre a levegőben lóg ilyen szempontból. Ha ezek realizálódnának, alighanem nagy segítséget nyújtanának a cikkben felmerült hazai kluboknak.
Fotó: ultras11.com