2010.04.21.
2010.04.24. 23:30
Képes Sport cikk
Idegenlégió
A KS Kádár Tamást, a Newcastle védőjét kérdezte a feljutásról, Angliáról és a vele egy házban lakó Nicky Buttról
Sztár a szomszédom!
Kádár Tamás sokra hivatott magyar védő. A ballábas játékos jó szezon végén jár, a Newcastle-vel kiharcolta a Premier League-szereplést. Még szép, hogy jó hangulatban találtuk!
KS Nagy lehet mostanság az öröm a klubnál.
– Igen, jó a hangulat, mindenki örül, hogy csak egy évig volt a Newcastle a másodosztályban. De annak ellenére, hogy nem kell a bajnokság végéig izgulnunk a feljutás miatt, mindenki továbbra is odateszi magát az edzéseken és a meccseken.
KS Hát éppen ez az! Azt lehetett hinni, hogy ha megvan a Premier League, akkor a fiatalok játszanak.
– Sokan hitték ezt, de továbbra is mindig a legerősebb csapatunk lépett pályára. Chris Hughtonnak ez az első éve menedzserként, így nyilván minden mérkőzésén bizonyítani akar. Amikor meglett a feljutás, az jelentette a motivációt, hogy megnyerjük a bajnokságot. Többen úgy vélik, hogy ha biztos lesz ez is, akkor már tényleg a fiatalok kapnak esélyt.
KS Így lesz?
– Ki tudja? Én mindenesetre mindent beleadok.
KS Azért nem panaszkodhatsz: ha nem is voltál kihagyhatatlan, sokszor számított rád az edződ.
– Persze, nem sikerült rosszul a szezonom. Megvetettem a lábam a nagycsapatban, tizenöt mérkőzésen játszottam eddig, azt hiszem, sokat léptem előre ebben az évben.
KS Hogy álltak a szurkolók ehhez a szezonhoz? Nem lehetett könnyű egy ilyen nagy múltú klubnál másodosztályúként nekikezdeni a szezonnak.
– Az első fordulókban úgy 35 ezren voltak kint a hazai meccseinken, már ez sem kis szám, de amikor látták, hogy sorozatban győzünk, mindig több mint negyvenezren látogattak ki a stadionba.
KS Milyen érzés volt a magyar pályák hangulatához szokott játékosként először ilyen közegben futballozni?
– Csodálatos, megrázó, hátborzongató! Minden megmozdulásodat több tízezren lesik, lenyűgöző élmény. Sosem tapasztalt érzés volt.
KS Nem volt nyomasztó eleinte?
– Bevallom, kicsit az volt. De gyorsan megszoktam, és onnantól hihetetlenül élveztem. A Newcastle szurkolótábora mindig kiáll a csapat mellett, nyerhettünk öt góllal, kikaphattunk öt góllal, a hangulaton ez alig hagyott nyomott.
KS Hogy él benned a kezdet?
– Az első fél évben rendszeresen játszottam a tartalékcsapatban. Aztán nyáron felkerültem a felnőttekhez, de megsérült a térdem, így októberig nem játszhattam. Ezután alig, hogy visszatértem, januárban eltört a sípcsontom. Tavaly tavasszal nagyon vártam már, hogy visszatérjek, mindegy, hogy a tartalékok között vagy az első csapatban, csak játsszam. A Premier League-ben csak csereként léptem pályára, a Newcastle kiesett, és jött a másodosztály.
KS A tizenöt mérkőzésből melyiken játszottál szerinted a legjobban?
– A plymouthi 0–0-s FA-kupa-meccsen. Sajnos a visszavágón sérülés miatt nem játszhattam.
KS A csapatból kire számíthatsz leginkább?
– A teljes csapatra, és ez nem kötelező válasz, mindenki ott segít, ahol tud. Ezt kéne bevezetni minden klubnál, nagyon hasznos ez a hozzáállás nekünk, fiataloknak.
KS Senki nem félti a helyét?
– Nem, elejétől fogva mindenki támogat. Idővel kiérdemeltem, hogy a felnőttek öltözőjében legyek, ezeknek a dolgoknak nagy jelentőségük van.
KS Akikkel ott találkozol: Nicky Butt, Alan Smith, nem kis nevek az egykori manchesteriek. Kitől tanultál a legtöbbet?
– Ha muszáj egyvalakit kiemelnem, Fabricio Coloccinit mondom. Védő, de nagyon tetszik nekem, hogy játszani akar.
KS Mi volt a legnehezebb, amikor kikerültél Angliában?
– A nyelv. Akkor még nem beszéltem angolul, ezért az első pár hónap kemény volt. A foci mindenhol foci, azzal nem volt baj, gyorsan felvettem a tempót. Fél évig egyedül voltam kint, a koleszos fíling nem volt szokatlan, hiszen veszprémi vagyok, és korán Zalaegerszegre kerültem.
KS Félév után mi változott?
– Kijött a párom, Edina. Az érettségi miatt kellett otthon maradnia.
KS Mióta vagytok együtt?
– Három éve.
KS Hol éltek?
– Egy gyönyörű környéken, több csapattársam is itt lakik. Egy apartmanrész a miénk. De ha már említetted Nicky Buttot: ő a szomszédom, öt méterre lakik tőlünk. Sokszor visszük el egymást edzésre.
KS És ilyenkor faggatod a manchesteri élményeiről?
– Szóba kerül, igen. Úgy érzem, szeret erről beszélni, egyáltalán nem teher neki, élvezi, hogy ha erről kérdezem.
KS Melyikőtöknek van jobb autója?
– Óh, szeretjük az autókat, de ezzel nem szoktunk foglalkozni!
KS Szép szezon végén jársz, de egy dolog biztos sokáig fájni fog.
– Sejtem, mire gondoltok, az U20-as vb-re. Nem volt mit tenni, a szövetség és én is tehetetlen voltam, mert az edző azt mondta, hogy kellek a klubnál.
KS Igen, de pont azokban a hetekben egyszer sem játszottál.
– Nem volt könnyű, néztem a fiúk meccseit, szurkoltam nekik, és fájt a szívem, hogy nem lehetek ott. De sokáig nem rágódhattam ezen, a focira koncentráltam, és profi módjára tettem a dolgom.
KS Viszont a győri, olaszok elleni U21-es győzelemből kivetted a részed, és a csapat egyik legjobbja voltál.
– Örülök, ha így látjátok.
KS Melyik nagyobb élmény, az 52 ezres St. James’ Parkban, vagy a válogatottban hazai közönség előtt futballozni?
– Mindkettő óriási élmény, és szeretném minél többször átélni!
Egyesületek fura névvel, avagy klubtúra a szarkáktól a költőkig
Szarkák
A Newcastle-t a fekete-fehér, varjúfélékhez tartozó madárfajról nevezték el. A szarkák hagyományosan szarkagúnyában, azaz fekete-fehércsíkos mezben szerepelnek.
Kecskések
A háromszoros német bajnok kölniek a kecskések megszólításra hallgatnak, a klubcímerben is szerepel a névadó.
Matracosok
Az Atlético Madridot a szokatlan matracosok becenév illeti meg.
Öreg hölgy
E furcsa néven két csapat is fut: a Juventus és a Hertha. A berlinieknek más becenevük nem is igen van, a torinóiak viszont hallgatnak a zebrák és Olaszország barátnője nevekre is.
Kalapácsosok
A West Ham címerében is viseli a névadót, mindjárt kettőt, hiszen két keresztbe tett kalapács látható egy hárombástyás vár előtt rajta.
Stolverkosok
Az Everton stolverkosok neve angolul Toffee-ként hangzik, de ha azt mondod, kékek, és nem a Chelsea-re gondolsz, akkor is Wayne Rooney nevelőegyesülete ugrik be elsőnek.
Fekete macskák
A Sunderland a jól csengő fekete macskák névre hallgat. Pedig a kezdetekben tiszta kék volt a színük, majd piros-fehérre váltottak, feketéről – még ha a címerükben szerepel is – sosem volt szó.
Költők
A horvát NK Zagreb a hangzatos költők névvel aposztrofálja magát. Még akkor is, ha egykori játékosáról, Ivica Olicról legkevésbé a líraiság jut eszünkbe…
Az angliai ábécém
A, mint autó
„Minden nap autózom. Vettem otthon egy BMW X6-ost, nagyon szeretem, azzal járok itt Newcastle-ben is. A fordított közlekedést gyorsan megszoktam, de jobb nekem a balkormányos autó.”
É, mint Étel
„Szó mi szó, az angolok nem főznek valami jól, így ha csak tehetem, magyaros étteremben eszem. Persze sokszor itthon főzünk a párommal, bújuk a szakácskönyveket, és próbálunk valami jót kisütni, de igazság szerint többnyire inkább ő tüsténkedik a konyhába.”
N, mint Newcastle
„Newcastle nagyon jó város, hatalmas élet van a belvárosában, rengetegen sétálnak az utcáin. Van egy kedvenc bevásárlóközpontunk a barátnőmmel, háromszor-négyszer akkora, mint a legnagyobb magyar pláza, sokat járunk oda.”
S, mint Shop
A Newcastle stadionjának épületében van a klub szuvenírboltja, itt mindent megkap a vásárló. Azt nem tudom, Kádár-mezből mennyi ment el, remélem, fogy az is, és azon vagyok, hogy a jövőben minél többen keressék. A családtagjaimnak mindenesetre van belőle… Aztán ott van a shop mellett az Alain Shearer Bar, amely úgy tudom, a klub korábbi támadójának a tulajdonában van. Én magam nem láttam még őt ott, igaz, nem is járok ilyen helyekre, mert nem iszom alkoholt.”
T, mint Tengerpart
„Kocsival negyedórára van tőlünk a tengerpart, gyönyörű, nagyon szeretünk odajárni. Nem is csinálunk ott semmi különöset, csak leülünk, hallgatjuk a hullámverést, és nézzük a kutyasétáltatókat meg a szörfösöket.”
|