|
2011.06.01.
2011.07.28. 23:01
Amit a touloni tornáról tudni kell
Nem hivatalos U21-es világbajnokságnak is nevezik, olyan sztárok tűntek fel története során, mint Passarella, Cafú, Zidane, Kaká, vagy Mascherano, Az 1967 óta megrendezésre kerülő Touloni Ifjűségi Fesztiválon idén a magyar U21-es válogatott reménységei is megmutathatják magukat, ráadásul komoly ellenfelekkel szemben bizonyíthatják tehetségüket.
Idén 39. alkalommal kerül megrendezésre a Touloni Ifjúsági Fesztivál, amely az U21-es korosztály nem hivatalos világbajnokságának számít, nem érdemtelenül.
A rendezvény története során ugyanis számos olyan futballista tűnt fel, akik később világklasszissá nőtték ki magukat.
A teljesség igénye nélkül Daniel Passarella, Jorge Valdano, Claudio Taffarel, Cafú, Zinedine Zidane, Thierry Henry, Alan Shearer, Juan Román Riquelme, Rui Costa, vagy Javier Mascherano is a franciaországi tornán indult el a világhírnév felé, de említhetnénk akár Nyilasi Tibort, vagy a tragikusan fiatalon elhunyt Zsiborás Gábort is.
Őket követhetik akár most Gulácsi Péterék, hiszen a 2011-es viadal hat résztvevője között ott találjuk a magyar U21-es válogatottat is.
Róth Antal legénységére igen kemény ellenfelek várnak, hiszen a mindig jól szereplő, házigazda Franciaország mellett Mexikó, és a némileg sötét lónak számító Kína együttesével kell majd megküzdeniük a két továbbjutó helyért.
A másik csoportban Olaszország, Kolumbia, Elefántcsontpart és Portugália feszül majd egymásnak.
A touloni fesztivál fontossága és a magyar válogatott esélyei kapcsán egy témában igen jártas szakembert, Sallói Istvánt, a Wolverhampton Wanderers játékosmegfigyelőjét faggattuk.
- Egyrészt nem hivatalos vb-nek számít ebben a korosztályban, így aki él és mozog, az ott lesz ezen a tornán. Ha valami, ez igazán komoly eseménynek számít, a srácoknak egyéni karrierjük szempontjából nagyon fontos ez a megméretés. Kína kevésbé érdekes a nemzetközi piacon, igazából inkább csak egy érdekesség. Mexikó azért érdekes, mert az ottani tehetségeket igazából Európában lehet megtekinteni, itt tudnak komoly képet kapni róluk. A franciák pedig a világ egyik legjobb utánpótlásával rendelkeznek, hemzsegnek a tehetségektől, tinisztároktól már ebben a korosztályban is. A kínaiak kevésbé fontosak, tőlük nem várok nagy eredményt. Magyarország Mexikóval küzdhet a továbbjutásért, amire azt gondolom, mindenképpen van esély. itt jegyezném meg, hogy a magyar futball egyik legnagyobb problémája, hogy túlzottan a csapatjátékra helyezzük a hangsúlyt. Úgy érzem, kevésbé fontos, hogy meg tudjuk-e fogni a franciákat, minthogy feltűnjön két-három olyan játékos, akikre külföldi topcsapatok is felfigyelnek. Jó példa erre, hogy az U20-as vb-n szerepelt csapatból igazán senki nem tudott eddig nagyot alkotni, hiszen ott is csapatként voltunk jók, nem egyéniségek terén. Ezt a válogatási elveknél is figyelembe kellene venni, hiszen van pár olyan játékos, aki most az NB I-ben is berobbant, és én is kiváncsi leszek, mire lesznek majd képesek - mondta Sallói István a Sport365.hu-nak.
A szakembert arról is megkérdeztük, van-e esetleg olyan játékos, aki ismerős számára a mezőnyből, és külön felhívná rá a figyelmet.
- Igazából nincs, ez a korosztály kicsit kiesik az én megfigyelési körömből, nekem a fiatalabbakat kell figyelnem és megtalálnom az ígéretes játékosokat, hiszen ebben a korban a komoly tehetségek már európai nagycsapatokban pallérozódnak. Számomra a magyar játékosok teljesítménye, és összehasonlítása miatt lesz fontos a torna, amelyen egyébként én is ott leszek a lelátón.
A kiemelkedő tehetségek kapcsán bevett szokás, hogy valamely komoly világsztárhoz, klasszishoz hasonlítják őket. Az idei tornán például ott lesz az a kolumbiai James Rodriguez, akit például már az "új Cristiano Ronaldóként" is aposztrofáltak.
Íme egy videó Rodriguez legszebb megmozdulásaiból:
Sallói szerint pozitív és negatív hatása is lehet az efféle összehasonlításoknak.
- Egyetlen egy oka van ennek, az, ha az ember lát egy tehetséget, az általában mozdulataira, kinézetre egy nagy játékosra emlékezteti. Ezek az összehasonlítások kicsit segítik bekalibrálni a játékost, mégis mire lehet számítani tőle. Én is szoktam használni ilyeneket a jelentéseimben, teszem azt, valakit Rooney-típusú csatárként aposztrofálva, hogy milyen típusú játékosra lehet számítani, ez ilyen szempontból fontos. Negatív hatása is lehet viszont, hiszen ha valaki Cristiano Ronaldót említi egy tehetség kapcsán, akkor elkerülhetetlen, hogy az illetőtől azután sokat várnak majd.
Nem a fent említett James Rodriguez lesz azonban az egyetlen ismert nevű játékos a mezőnyben, hiszen a kereteket böngészve akad azért jócskán olyan név, aki fiatal kora ellenére nem ismeretlen az európai futballban.
A csoportunkban a francia válogatott soraiban ott van az a Yannis Tafer, aki 2008-ban gólkirály lett az U17-es Eb-n, 2010-ben pedig az U19-es Eb-t megnyerő gall csapatnak is tagja volt. Tafer 17 évesen már bemutatkozhatott az Olympique Lyonban, 2010 óta pedig a Toulouse-ban bontogatja szárnyait.
Tafer már az Olympique Lyonban is megcsillantotta tehetségét:
Mexikó válogatottjában Erick "El Cubo" Torresre hívnánk fel a figyelmet. A mindössze 18 éves csatár a Guadalajara játékosa, 2011 januárjában rögtön góllal mutatkozott be a mexikói élvonalban, a Pachuca ellen pedig már duplázni tudott. A csatár játékát a Manchester Unitedben játszó Javier "Chicharito" hernandezéhez hasonlítják.
Torres gólja a Queretaro ellen:
A legtöbb ismert nevet kétség kívül az olasz válogatott keretében találhatjuk, elég, ha csak Davide Santont említjük.
A 20 évesen a névjegyét már az Interben is letevő tehetséges védő idén a Cesenát segítette játékával, ráadásul már 2009-ben bemutatkozhatott a felnőtt válogatottban, melyben eddig hét alkalommal lépett pályára.
Sokaknak ismerős lehet Alberto Paloschi neve is, a 21 éves támadó háta mögött már komoly Serie A-s múlt van, megjárta már a Milant, a Parmát, idén a Genoában futballozott, jövőre pedig ismét a milánói piros-feketék mezét öltheti majd magára.
Nem szabad elfelejtkezni Fabio Boriniről sem, aki a Chelsea játékosa, ám idén a másodosztályú Swansea-ban futballozott, nem is akárhogy, hiszen kilenc meccsen hat góllal segítette feljutáshoz a walesi klubot, ráadásul a Premier League-be jutásról döntő play-off fináléban kiharcolt egy tizenegyest is a Reading ellen 4-2-re megnyert találkozón.
Borini óriási szabadrúgásgólja a Norwich ellen:
A teljesség igénye nélkül remekül látható tehát, hogy a magyar válogatott nagyon komoly erőpróba elé néz, és valóban kemény ellenfelekkel szemben mutathatják meg magukat nemzeti együttesünk tehetségei.
A tornán két csoportban nyolc együttes feszül egymásnak, a két-két továbbjutó kerül az elődöntőbe, ahol a finálé és a bronzmeccs résztvevőiről döntenek majd.
A résztvevő csapatok keretei:
A csoport
Magyarország:
Kapusok: Gulácsi Péter (Liverpool), Megyeri Balázs (Olimpiakosz Pireusz)
Védők: Szokol Zsolt (Újpest), Litauszki Róbert (Újpest), Fiola Attila (Paks), Szeleczki Alex (Videoton-PFLA), Kádár Tamás (Newcastle), Kálnoki-Kis Dávid (MTK Budapest), Sváb Dániel (FTC), Katona Máté (Vasas-Híd)
Középpályások: Bódi Ádám (DVSC-TEVA), Simon Krisztián (Feyenoord/Újpest), Simon Ádám (Haladás), Tajthy Tamás (Újpest), Kiss Máté (Győri ETO), Balogh Balázs (Újpest), Gosztonyi András (Videoton), Egerszegi Tamás (Újpest)
Csatárok: Balajti Ádám (Újpest), Futács Márkó (Ingolstadt), Eppel Márton (MTK Budapest)
Franciaország:
Kapusok: Mathieu Gorgelin (Olympique Lyonnais), Franck L'Hostis (Monaco).
Védők: Frédéric Duplus (Vannes), Nicolas Isimat Mirin (Valenciennes), Kalidou Koulibaly (Metz), Mathieu Saunier (Troyes), Loïc Damour (Strasbourg), Loïc Nego (Nantes).
Középpályások: Abdoulwahid Sissoko (Troyes), Fabien Jarsale (Vannes), Adrien Trebel (Nantes), Yohann Court (Sedan), Florentin Pogba (Sedan), Matthias Autret (Lorient), Nicolas Benezet (Nîmes), Jean-Christophe Bahebeck (Paris-SG).
Csatárok: Damien Le Tallec (Borussia Dortmund/ALL), Andy Delort (AC Ajaccio), Steven Joseph-Monrose (Lens), Yannis Tafer (Toulouse).
Kína:
Rongze Han, Chu Jinzhao, Pei Shuai, Wutikuer Aishan, Li Songyi, Shi Ke, Feng Gang, Liu Binbin, Chen Hao, Wu Xinghan, Guo Yi, Gong Liangxuan, Zhang Qi, Li Fang, Xie Pengfei, Teng Shuai, Wang Meng, Chen Kai, Gao Sheng, Luo Senwen
Mexikó:
Kapusok: C. Lopez (Guadalajara), J. Rodriguez (Talleres de Cordoba)
Védők: K. Alvarez, (Guadalajara), N. Araujo (Cruz Azul), C. Ibañez (Atlas), A. Loera (Atlas), D. Reyes (América), J. Valencia
Középpályások: D. De Buen (UNAM), J. Enriquez (Guadalajara), J. Mora, C. Orrantía (UNAM), M. Piñón (C.F. Monterrey), S. Villalobos
Csatárok: U. Dávila (Guadalajara), L. Gallardo América), T. Guarch (Estudiantes Tecos), D. Izazola (UNAM), Alan Pulido, E. Rivera (Atlas).
B csoport
Olaszország:
Kapusok: Andrea Caroppo (Verona), Silvestri (Chievo), Sergio Viotti (Triestina);
Védők: Luca Caldirola (Vitesse), Marco Capuano (Delfino Pescara), Alessandro Crescenzi (Crotone), Giulio Donati (Lecce), Daniele Mori (Empoli), Davide Santon (Cesena);
Középpáléyások: Marco D’Alessandro (Livorno), Diego Fabbrini (Empoli), Luca Marrone (Siena), Gianvito Misuraca (Vicenza), Fausto Rossi (Vicenza), Riccardo Saponara (Empoli), Roberto Soriano (Empoli);
Csatárok: Fabio Borini (Swansea), Mattia Destro (Genoa), Manolo Gabbiadini (Cittadella), Alberto Paloschi (Genoa)
Kolumbia:
Kapusok: A. Mosquera Marmolejo, S. Villate
Védők: S. Arias, J. Díaz, P. Franco, L. Ospina, J. Saiz, S. Viáfara
Középpályások: J. Cabezas, J. Calle, E. Cardona, D. Córdoba, G. Cuéllar, M. Julio, S. Mendoza, D. Moreno, M. Ortega, J. Rodriguez
Csatárok: F. Castillo, A. Escobar, J. Ramos
Portugália
Kapusok: Claudio Ramos (Amarante), Michael Domingues (União de Leiria)
Védők: Aníbal Capela (Vizela), Cédric Soares (Sporting), Luís Gonçalves (Praiense), Mário Rui (Fátima), Nuno Reis (Cercle Brugge), Paulo Grilo (Académica), Roderick Miranda (Benfica), Rodolfo Lourenço (Tourizense)
Középpályások: Danilo Pereira (Aris Thessaloniki), Pelé (Belenenses), Júlio Alves (Rio Ave), Lassana Camará (Servette), Sérgio Oliveira (Beira-Mar), Thierry Moutinho (Servette)
Csatárok: Alex (C.D. Santa Clara), Baldé (Badajoz), Nélson Oliveira (Paços de Ferreira), Ruben Brigido (União de Leiria), Caetano (Paços de Ferreira), Sérginho (Trofense)
A torna programja:
Június 2., 16:45: Magyarország - Kína
Június 4., 16:15: Magyarország - Mexikó
Június 6., 18:00: Franciaország - Magyarország
Június 8., Elődöntők
Június 10., Döntő
http://sport365.hu/magyar-foci,magyar-valogatott,gulacsiekra-az-uj-c-ronaldo-is-var---amit-a-touloni-tornarol-tudni-kell,11705
| |